UMK zmieni Bielany

„Nowości” poznały ambitne plany władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Podczas inauguracji roku akademickiego rektor UMK ujawni szczegóły jednego z najśmielszych projektów ostatnich lat, gruntownej rewitalizacji miasteczka uniwersyteckiego, „Kopernika 550”.

Władze UMK na 550. rocznicę urodzin patrona uniwersytetu, Mikołaja Kopernika w 2023 roku, chcą powtórzyć sukces sprzed pół wieku. Obchody 500-lecia urodzin Kopernika w 1973 roku były inwestycyjnym boomem dla toruńskiej uczelni. Na osiedlu Bielany wyrosły m.in. aula, rektorat, Biblioteka Główna, akademiki, Akademicka Przychodnia Lekarska, a w Piwnicach rozbudowano Centrum Astronomii.

- Prowadzimy intensywne rozmowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat rewitalizacji wszystkich obiektów powstałych w programie „Kopernik 500” - potwierdza „Nowościom” odpowiedzialny za finanse uczelni prorektor UMK, profesor Włodzimierz Karaszewski.

„Kopernik 550” ma być gruntownym liftingiem miasteczka na Bielanach oraz Centrum Astronomii w Piwnicach. - Chcemy zacząć od remontu auli, zająć się elewacją biblioteki, odświeżyć wygląd rektoratu, a być może i przebudować w środku, tak żeby pomieścić całą administrację oraz wyremontować i otworzyć dla turystów Centrum w Piwnicach - prorektor Karaszewski podkreśla, że to część planów. - Myślimy też o przebudowie ciągów komunikacyjnych wzdłuż akademików, remoncie obiektów sportowych.

Styl miasteczka ma pozostać niezmieniony. - Jest to kawałek historii. Chodzi nam raczej o twórcze dostosowanie do współczesności - tłumaczy prorektor.

Nad koncepcją zmian architektonicznych ma czuwać profesor Konrad Kucza-Kuczyński, jeden z największych autorytetów w dziedzinie architektury i jednocześnie współautor koncepcji sprzed 40 lat.

Wstępne szacunki mówią o 150 mln zł potrzebnych na realizację projektu. UMK chce je zdobyć w ministerstwie nauki, kwotę podzieli na 10 lat, tak żeby nie była tak astronomiczna.

W walkę o pieniądze dla uczelni zaangażował się po raz kolejny poseł PO, Antoni Mężydło. - „Kopernik 550” to nie pusta wizja, ale realny projekt - poseł przekonuje, że ambitne plany uda się zrealizować, już uruchomił swoje kontakty w MNiSW. - Na humanistykę też nie było pieniędzy, a wkrótce na Bielanach otwarcie Collegium Humanisticum.

3 października podczas inauguracji roku akademickiego na UMK, na którą zaproszono m.in. premiera rządu Donalda Tuska, rektor UMK, profesor Andrzej Radzimiński, otworzy oficjalnie nowe obiekty CH. W swoim przemówieniu ujawni szczegóły koncepcji „Kopernik 550”.

Alicja Cichocka-Bielicka, Poniedziałek, 19 Września 2011
Nowości